Elektronické dálniční známky 2021: Vše, co o nich musíte vědět

Od kdy začnou platit nové dálniční známky a do kdy jezdit ještě s papírovou?

Nové elektronické dálniční známky začnou platit od 1. ledna 2021 s tím, že papírovou dálniční známku z letošního roku budete moci „dojíždět“ ještě do konce ledna.

Výhody elektronických dálničních známek

Mezi nesporné výhody digitalizace můžeme zařadit už jen to, že odpadá problém s lepením a manipulací. Nejednou se mohlo stát, že jste už při lepení známku nechtěně poškodili anebo již poškozená byla a kupón bylo nutné reklamovat.

Další výhodou je, že známku už nebude třeba po skončení platnosti pracně seškrabovat a nebudete mít o problém navíc při výměně čelního skla.

Poměrně jednoduchý proces je i samotné pořízení elektronického kupónu. Ještě jednodušší je pak opakovaný nákup. Na konec platnosti byste také měli být předem upozorněni.

Obrovskou změnou k lepšímu je však také to, že si sami můžete přizpůsobit, od kdy začne zakoupená známka platit. Např. u původních nalepovacích kupónů fungovalo, že byly platné vždy na jeden kalendářní rok + 1 měsíc před i po. Pokud jste si ji však koupili např. na konci července, platila pouze do konce ledna následujícího roku, nikoliv do července následujícího roku. U elektronické dálniční známky je to však naštěstí jinak.

Pokud byste si roční kupón koupili v červenci, bude skutečně platit následujících 12 měsíců. Datum, kdy platnost započne, si také budete moci sami nastavit, což platí i u digitálních kupónů na 10 i 30 dní.

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

Známku můžete pořídit přes internet na e-shopu. Nejprve si vybere, na jak dlouho dálniční známku potřebujete a následně zadáte SPZ a zemi registraci vozidla, poté vyberete počátek platnosti. Při nákupu lze uplatnit slevu, kdy budete mít nárok na tzv. eko-cenu, která platí pro vozidla na zemní plyn nebo biometan. Po platbě by vám mělo potvrzení přijít do emailu. Ihned poté se můžete s vozidlem vydat na dálnici, jestliže má platit ode dne nákupu.

Pokud by vám nákup přes internet vadil, budete ji moci pořídit i na „kamenném“ obchodním místě, vybraných čerpacích stanicích anebo v samoobslužném kiosku.

Kolik stojí elektronické dálniční známky?

Naštěstí pro řidiče nedošlo k podražení a elektronické dálniční známky tak budou na rok 2021 stát stejně, jako roky předešlé, přesněji takto:

  • na 10 dní vás vyjde na 310 Kč, při eko-ceně pak na 155 Kč,
  • na 1 měsíc, tj. 30 dní, vyjde na 440 Kč, při eko-ceně pak na 220 Kč,
  • na 1 rok vyjde na 1 500 Kč, při eko-ceně pak na 750 Kč.

Nově budou moci na placených úsecích jezdit bez dálniční známky vozidla s pohonem na elektrickou energii, na vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (hodnota emisí CO2 do 50g/km). Stejnou výjimku mají také historická vozidla, která mají speciální registrační značku.

Jak se bude kontrolovat, že máte dálniční známku?

Ke kontrole budou sloužit kamery, které budou umístěny ve vozidlech nebo na kontrolních branách. O kontrolu se bude tímto způsobem starat Policie ČR a Celní správa ČR. Zmíněné kamery pak budou snímat zejména SPZ na automobilech, díky čemuž půjde v databázi snadno ověřit platnost dálniční známky či zda je vaše vozidlo od dálničního poplatku osvobozeno.

 

Převzato ze serveru Finance.cz

8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..