Dálniční známky 2020 v České republice: Všechny podstatné informace

Dálniční známky 2020

České dálnice budou také v roce 2020 zpoplatněny prostřednictvím papírových kupónů. Původně už se měly platit prostřednictvím elektronického mýta, to ale přijde až v roce 2021.

Dálniční známky 2020: Cena

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) dal už dopředu najevo, že cena dálničních známek pro rok 2020 se nebude zvyšovat. Podle jeho slov by to nebylo s ohledem na rekonstrukci dálnice D1 fér. I proto bude nadále roční dálniční známka stát 1.500 korun. Měsíční kupón přijde na 440 korun a nejkratší desetidenní na 310 korun.

Dálniční známky 2020: Platnost

U desetidenní a měsíční dálniční viněty je platnost daná vyznačením platnosti, pomocí proštípnutí patřičných kolonek. Lze si přitom „proštípnout“ platnost dopředu, to když třeba víte, že po zpoplatněné dálnici pojedete až za týden.

Roční dálniční známka 2020 platí od 1. prosince 2019 do 31. ledna 2021, a to bez ohledu na to, kdy si ji koupíte. Pokud si tedy kupon pořídíte třeba až v březnu, neznamená to, že by platil až do března následujícího roku.

Kde koupit dálniční kupón?

Prodej dálničních známek pro rok 2020 bude spuštěn na konci letošního roku. Jako obvykle půjde koupit na čerpacích stanicích, na pobočkách České pošty nebo v okolí hraničních přechodů. K dispozici bývá také na pobočkách Autoklubu Bohemia Assistance, případně ve vybraných supermarketech. Prodejní místa jsou označena speciální nálepkou, přičemž kupóny smějí být prodávány pouze za nominální ceny, stanovené nařízením vlády.

Kam nalepit dálniční známku?

Dálniční známky ČR se skládají ze dvou dílů. První (větší) je klasická nálepka, která se lepí na čelní sklo. A to konkrétně zevnitř, do pravého dolního roku, tedy k A sloupku u spolujezdce. Druhá část je kontrolní, pro případnou kontrolu. Obě části musejí mít shodné sériové číslo a musí být na nich vyznačena státní poznávací značka daného vozidla. Aby na kuponu nápis vydržel, musí být napsán fixou nebo propiskou. Bez vyznačené spz je kupon považován za neplatný, stejně tak bez vyznačení platnosti u měsíční a desetidenní známky.

Která vozidla musejí mít dálniční známku?

Dálniční známku musí mít vylepen každý automobil s hmotností do 3.500 kilogramů. To platí i v případě, že za sebou táhnete přívěs. Pořád se počítá s hmotností vozidla. Na vozy nad 3,5 tuny se už vztahuje elektronické mýtné, které už od prosince 2019 přebírá nový provozovatel. Motocykly na českých dálnicích mít známku nemusí.

Lze dálniční známku vyměnit?

V ojedinělých případech lze dálniční známku vyměnit, konkrétně v případě poškození čelního skla a jeho nutné výměny nebo třeba při špatné manipulaci s kuponem. Má to však svá pravidla, která jsou blíže popsána na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. V každém případě musíte vyplnit žádost a dodat i neporušený druhý díl kuponu.

Jaké hrozí pokuty?

Za nevylepenou nebo neplatnou dálniční známku hrozí bloková pokuta ve výši 5.000 korun. Ve správním řízení pak finanční trest může dokonce vzrůst až na 100.000 korun. Známku přitom mohou kontrolovat hlídky Policie ČR nebo příslušníci Celní správy.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.