Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech?

Pokud neparkujete v garáži, ranních patálií s namrzlými skly auta se nezbavíte. Jak se s nimi tedy poprat co možná nejrychleji?

Jak co nejrychleji zbavit auto námrazy na sklech? Chytrý postup ušetří čas i trápení

Sotva meteorologové ohlásili první ledová rána, přibyla starost s „rozmrazováním” auta všem, kteří nemají to štěstí a parkují mimo garáž nebo nemají vůz vybavený nezávislým topením. Každý řeší tuto nepříjemnost po svém – někdo zkrátka vezme škrabku a oddře si své, další si sednou do auta a čekají, až se na místě vyhřeje. A jiní riskují a s mizerným výhledem na všechny strany vyrazí na cestu.

Ani jedna z těchto cest ale není ideální – některé jsou zdlouhavé, další zbytečně pracné, jiné nebezpečné. Správným postupem se lze této patálie zbavit relativně rychle a s výsledkem, který vás bude těšit. Stačí se držet kombinace triků, která se osvědčila jako nejefektivnější.

Pochopitelně, stále se neobejdeme bez dobré škrabky na sklo – každý nechť si vybere tu, která mu sedí nejvíce. Po odemknutí vozu je ideální nastartovat motor a pustit výhřev zadního okna. Šťastlivci s elektrickým vyhříváním i předního okna mají vystaráno stiskem příslušného spínače, ale zbytek je odsouzen na další krok. Následuje zapnutí topení na maximální možnou teplotu a navedení foukaného vzduchu na čelní sklo. Není z toho potřeba mít strach, postupným zahříváním sklo hned nepraskne, neboť topení se bude zahřívat pomalu. Třetím bodem celé akce je zapnutí vnitřního okruhu. Recirkulace uvnitř zamezuje přístupu studeného vzduchu zvenčí, topení tak rychleji zahřeje vzduch v kabině. Problém je, že dva poslední kroky v moderních autech často nelze provést současně, zůstaňte tedy alespoň u maximálního proudu vzduchu na čelní sklo.

Až poté je čas vystoupit zpět ven a pustit se do manuálního čištění námrazy na vozidle. Začít je třeba u bočního prosklení, které bývá vzhledem ke své velikosti namrznuté relativně málo. S tím si poradíte rychle a než se tak stane, topení dostane chvíli času na zahřátí čelního skla, které naopak bývá namrznuté nejvíce. Díky tomu se alespoň částečné uvolní vrstvu leda z předního okna, jehož očištění vám pak půjde snáze.

Pokud byste chtěli postup dále urychlit, můžete použít tekutiny, díky nimž námraza povolí ještě rychleji. V obchodech se dají koupit rozličné rozmrazovače, obvykle chemické směsi, nám se ale nejvíce osvědčila směs, která svou primitivností mnoho důvěry nevzbuzuje, funguje ale velmi dobře. Stačí smíchat ocet s vodou v poměru 3:1 a tento „lektvar” nanést na sklo pomocí vlastního rozprašovače. Uvidíte, jak snadno pak půjde námraza dolů…

Převzato z webu autoforum.cz

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..